facebookmail
TOP NOVINKY
VOLEBNÝ SPOT - Volíme SOCIALIZMUS !!!!!!!!!! Viac tu>>>

Z bankového účtu mu zmizli celoživotné úspory: Toto je príbeh Antona Mihálika + VIDEO

Predstavte si, že si celý život odkladáte peniaze na svoj bankový účet a jedného dňa vám bez vášho zadania zmizne 95% ušetrenej sumy vrátane dedičstva po babke na konto neznámej schránkovej firmy. Pán Anton Mihálik zo Žarnovice bol dňa 31.8.2013 na leteckých dňoch na Sliači, keď mu prišla SMS s mesačným výpisom z účtu zo smiešnym zostatkom. Hneď bolo po leteckých dňoch. Anton si okamžite šiel domov skontrolovať pohyby na účte. Dozvedel sa, že dňa 20. augusta 2013 bol cez internet banking zadaný príkaz na prevod 89 527,5 € na konto firmy EWERLAST z Dunajskej Stredy o ktorej nikdy nepočul s popisom “Zálohová platba”. Firemný účet bol zriadený rovnako v UniCredit Bank.

Vybielený účet

11693919_10203710247116393_3239863275152309642_nAnton mal cez internet banking nastavenú SMS notifikáciu, no dňa 20. augusta mu žiadna SMS s kódom neprišla. Nikdy nepoužíval platby cez PayPall alebo z mobilu. Niekto teda musel presmerovať SMS notifikáciu na iné telefónne číslo.Mám výpis z Telekomunikačného úradu, kde sú uvedené časy sms-iek zo dňa 20.8.2013, ktoré mali prísť na môj telefón, sú to rôzne pokusy páchateľov dostať sa na môj účet, samozrejme, ani jedna z nich mi nebola doručená na môj mobil, lebo sú to veľmi časovo husté pokusy. Rozhodujúca sms-správa, jej čas, ktorú uvádza vo svojej výpovedi zástupca Unicredit bank, pán Ing. Miroslav Kytlic mi takisto nebola doručená a nie je ani vo výpise z Telekomunikačného úradu môjho mobilného operátora.“ Hovorí Anton a odovzdáva nám výpis od mobilného operátora.

Na výpise je množstvo SMS, ktoré mali byť doručené od banky na Antonove číslo v hustote aj 3 SMS počas 3 sekúnd. Tri došli v čase od 12:16:49 až 12:16:54. Ďalšia trojica 15:05:00 až 15:05:03. Ďalšie mali dôjsť okolo 17:10 a 17:12. V čase 12:31:56 došlo cez internet banking k zrušeniu SMS notifikácie o debetných platbách a napokon, v ten istý deň 17:11:46 došlo k odúčtovaniu čiastky vo výške viac ako 89 tisíc eur. Príkaz na odúčtovanie bol zadaný z tej istej IP adresy, z ktorej bola zrušená SMS notifikácia.
Keďže 31. augusta bola sobota, Anton navštívil banku až v pondelok, tam mu odporučili, aby podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vyšetrovaním sa zistilo, že peniaze v tej dobe už z firemného účtu vybral v priebehu troch dní konateľ spoločnosti EWERLAST Michal Peťko. Ten ešte v deň prevodu vytiahol z účtu 10 000 € dňa 21.8 spravil spolu 11 výberov z účtu priamo v UniCredit bank na viacerých miestach ako Hlohovec, Žiar nad Hronom, Brezno, Banská Bystrica či Bratislava v čiastkach od 1000 do 10 000 €. 22. augusta spravil ešte tri výbery. V tomto čase Anton ešte nič netušil. Pán Peťko vypovedal v tom zmysle, že sa dohodol s občanom tureckej národnosti na nejakom obchode a tento Turek mu mal zaslať prevedenú čiastku. Po prevedení čiastky si však biznis rozmysleli, peniaze teda pán Peťko vytiahol a vrátil mu ich spať. Prečo to však nespravil prevodom spať na účet pána Mihálika, z ktorého mu peniaze prišli,  ale niekoľkokrát navštívil banku, to je minimálne podozrivé. Turek sa však nikdy nenašiel a nenašiel ho ani Interpol.


Ako banka chráni peniaze svojich klientov?

“Mňa žiaden pán Peťko nezaujíma” hovorí Anton Mihálik a dodáva, že banka mala jeho peniaze chrániť pred odcudzením. Preto podal krátko pred dobou premlčania žalobu aj na banku, nakoľko žaloba na neznámeho páchateľa sa naťahuje a je stále v štádiu riešenia. Banky v súčasnosti upozorňujú na vstupných stránkach do internet bankingu na podvodníkov, ktorí sa snažia formou mailov, telefonátov či SMS a vytváraním podvodných stránok podobných s oficiálnymi stránkami banky vylákať citlivé údaje od klientov bánk. Takáto krádež však ďaleko presahuje tieto “lacné” taktiky podvodníkov. Je možné, aby niekto okradol človeka o celoživotné úspory len preto, lebo vie ťukať do počítača? Skadiaľ ten, kto zadal príkaz vedel o čiastke, ktorú mal Anton na účte? Banka mala z vložených peňazí nepochybne veľký osoh, no pokiaľ sa jej klientovi stane niečo podobné, banka upadá do pasivity a mlčania.

Konať by predovšetkým mala polícia a banka by mala robiť všetko preto, aby jej klient bol riadne odškodnený, keďže ona nedokázala ochrániť jeho vklady.

Nezáväzne sme sa spýtali v inej banke, ako by banka postupovala v takomto prípade. „Ak by vám peniaze zmizli bez vášho vedomia a dokázalo by sa, že to nie je vaša vina, tak by vám banka peniaze musela vrátiť.“ – znela odpoveď pracovníčky.

Máte podobnú skúsenosť?

Máte podobnú skúsenosť ? Ako sa banka zachovala? Podarilo sa kompetentným orgánom prípad vyriešiť? Vedeli by ste poradiť a pomôcť aj Antonovi? Dajte nám vedieť na pravnapomoc@vzdor.org

http://vzdor.org/?p=1812