facebookmail
TOP NOVINKY
VOLEBNÝ SPOT - Volíme SOCIALIZMUS !!!!!!!!!! Viac tu>>>

SVETPATRINAM.eu : Aká je v súčasnosti nálada medzi zamestnancami PSA Trnava?

SVETPATRINAM.eu : Aká je v súčasnosti nálada medzi zamestnancami PSA Trnava?

„Nálada“ v automobilke PSA Peugeot v Trnave

Po uverejnení článku o zrade odborárskych bossov v PSA Peugeot sa na nás z ich strany zosypala kopa nadávok. Odborári a robotníci v automobilke s nami súhlasili. S odstupom niekoľkých mesiacov prinášame rozhovor s niekoľkými robotníkmi v tejto automobilke.

Z neho jasne vyplýva, že sme mali pravdu a vedenie odborov v tejto fabrike miesto presadzovania požiadaviek pracujúcich zbabelo kapitulovalo pred svojimi kapitalistickými pánmi. Situácia robotníkov na linke a všetkých zamestnancov nie je o nič lepšia ako pred zradou vedenia odborov zmareným štrajkom. Je ešte horšia.

Aká je v súčasnosti nálada medzi zamestnancami PSA Trnava?

Taká ako pred štrajkom. Rozdiel je v tom, že ľudia sú naštvaní už nie len na firmu a jej vedenie, ale aj na odborársku organizáciu a jej vedenie. Majú pocit, že vedenie firmy a vedenie odborov ťahajú spoločne proti nim.

Teda sa v postavení zamestnancov nič nezlepšilo k lepšiemu?

Nič. Všetko je ako bolo alebo je ešte horšie. Hneď po štrajku nám zaviedli mimoriadne nočné zmeny a povinne zmeny v sobotu. Je pravda, že od polovice septembra už nerobíme sobotné zmeny. Aspoň to sme dosiahli tlakom na vedenie firmy a vedenie odborov.

Aké zmeny u vás nastali, ako to vyzerá s prácou v budúcom roku?

Každý kto tu robí si stále hľadá inú prácu. Obávame sa čo bude na budúci rok. Niektorí ľudia si už teraz píšu žiadosti, aby boli prijatí aspoň do januára. Čo bude potom ešte nevieme.

Zaujímavé. Veď predsa mali byť prehodnotené tzv. kritické posty a malo sa začať s výrobou nových modelov. Ako to je naozaj?

Personálna politika tu vyzerá tak, že aj by možno zobrali nových ľudí. To sa deje, lenže pre ťažké pracovné podmienky stále veľa ľudí odchádza preč. Napríklad minulý mesiac odišlo 130 ľudí a prišlo 12. Takže v skutočnosti je nás stále menej a pracovné výkony stále vyššie.

Podľa novej dohody medzi firmou a odbormi vám majú byť vyplácané prémie. Koľko to je?

Prémie čo nám ako zložku ku platu vybojovali odbory ešte nikto nevidel. Je to smiešna suma. Akurát nám zvyšuje hrubý plat, ale v čistom máme všetci prakticky to isté.

V čom je príčina nevyplácania prémií?

Súvisí to s celkovo zlým postavením zamestnancov. Je nás stále menej, práce stále viac a normu preto nedokážeme splniť. Prémie môže dostať iba ten kto plní plán. Plán sa však nedarí plniť a preto nemáme žiadne prémie.

Ako dnes vnímate činnosť odborov počas vyjednávania s vedením firmy?

Prémie čo nám vybojovali sú veľkým víťazstvom jedine pre vedenie firmy. Celý mechanizmus vyplácania prémii im umožňuje neustále zvyšovať výrobný plán, neplatiť prémie a nezvyšovať platy zamestnancov.

Ďakujeme robotníkom a zamestnancom PSA za poskytnutie rozhovoru. Z dôvodu ich bezpečnosti ostanú v anonymite. Vyzývame všetkých zamestnancov, aby sa nebáli hovoriť o zlej situácii na ich pracovisku. Jedine tak si navzájom pomôžeme.

Odborárska komisia

http://svetpatrinam.eu/slovensko/nalada-v-automobilke-psa-peugeot-v-trnave/

logo-kópia1