facebookmail
TOP NOVINKY
VOLEBNÝ SPOT - Volíme SOCIALIZMUS !!!!!!!!!! Viac tu>>>

Poprad môže prísť o unikátne historické artefakty: Výzva Kiskovi, volíme kultúru, nie vojenskú základňu!

Poprad môže prísť o unikátne historické artefakty: Výzva Kiskovi, volíme kultúru, nie vojenskú základňu!

Pred ôsmimi rokmi bol veľký deň pre slovenskú archeológiu. Počas výstavby priemyselného parku v Poprade-Matejovciach natrafil bagrista na drevené trámy. Privolaní archeológovia ostali v nemom úžase. Po odkrytí ďalších nánosov hliny sa pred nimi objavil unikátny nález, ktorý nemá v Európe obdobu. Objavili totiž hrobku germánskeho veľmoža zo 4.storočia, ktorá svojim obsahom všetkých šokovala. V hrobke sa totiž nachádzal zachovaný drevený nábytok, ktorý je 1 600 rokov starý a práve o tieto vzácne exponáty môže Poprad natrvalo prísť, hlavne, že prezident chce stavať základňu…

ciel1

O artefakty takéto obrovského významu prejavilo záujem viacero prestížnych svetových múzeí. Verejnosť sa mohla pokochať nálezmi až v júli 2013, kedy výstavu sprístupnilo Podtatranské múzeum v Poprade, no tá sa končí už 21. septembra a prichádza veľký problém. Vystavované exponáty prilákali množstvo ľudí a múzeum vykázalo enormne zvýšenú návštevnosť. O vystavované veci z hrobky veľmoža je naozaj obrovský záujem z celého sveta, čo dokazujú aj časté návštevy cudzincov z rôznych krajín.

Zotrvanie exponátov v Poprade je však veľmi otázne. Prešovská VUCka predložila osem projektov na rekonštrukciu kultúrnych inštitúcií, medzi ktorými bol aj projekt na rekonštrukciu múzea v Poprade, od čoho závisí aj zotrvanie vzácnych exponátov zo spomínanej hrobky v tomto meste. Prešovský kraj však dostal z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý riadi Regionálny operačný program, z ktorého mali financie putovať, zamietavú odpoveď. V projekte sa počítalo s výstavbou nových priestorov na vystavovanie vzácnych predmetov z kniežacej hrobky v tomto múzeu. Nové miestnosti totiž musia mať špeciálne vybavenie, ktoré by zároveň aj konzervovalo vystavené predmety.

municak

Príde Poprad o vzácne artefakty?

Tým, že nie sú financie na výstavbu týchto priestorov, reálne hrozí, že už koncom septembra budú artefakty vyvezené do iného múzea v našej republike, najpravdepodobnejšie nachádzajúceho sa v našom hlavnom meste.

Niekto by si povedal, že veď to nie je žiaden problém, keď vzácne nálezy ostanú na území nášho štátu, no pozrime sa na to aj z iného uhla.  Podľa názoru Vzdoru- strany práce, všetky nájdené archeologické nálezy by mali putovať do najbližších múzeí, či inštitúcií na to určených v regiónoch, kde boli objavené a nemali by sa vyvážať ďaleko od miesta ich nálezu. Má to viacero významov. Za prvé, pomáha to daným regiónom, kde boli vzácne vykopávky objavené, rozvíja sa kultúrny turizmus, z ktorého profitujú miestni obyvatelia, najmä ponúkanými službami, veď turista musí niekde jesť, niekde prespať, niekde nakupovať…

Takto sa vďaka vystavovaným nálezom môžu turisti zoznámiť s regiónmi Slovenska, kde by veľakrát asi len veľmi ťažko zablúdili, lebo práve takéto archeologické skvosty prilákajú turistov aj do odľahlejších a chudobnejších regiónov našej vlasti. Slovensko má obrovský potenciál práve v oblasti kultúrneho turizmu. Vzácne vykopávky by preto mali ostávať v regiónoch, kde boli objavené a nie sústreďované iba v jednom, či dvoch najväčších slovenských mestách.

10592901_830190410344662_9176472386840291849_n

Z Popradu chceme kultúrnu metropolu, nie vojenský terč!

Apelujeme na prezidenta SR Andreja Kisku, aby začal konať a vyhradil peniaze ( projekt by mal stáť 2,49 mil. eur.)  na výstavbu špeciálnych miestností na vystavovanie artefaktov z unikátnej kniežacej hrobky. Vzdor- strana práce je tvrdo proti vybudovaniu logistickej vojenskej základne v Poprade pre potreby NATO, ktorej výstavbu deklaroval Kiska na rokovaní zločineckej organizácie NATO vo waleskom Newporte. Na toto náš štát peniaze očividne má, no na výstavbu priestorov pre predmety z unikátnej kniežackej hrobky nie. Dobrý anjel Kiska po novom teda rozdáva vojenské základne a vyzýva Slovensko, aby posilňovalo svoje záväzky voči NATO aj tým, že zvýšime rozpočet na vojenské výdavky, miesto toho, aby sa staral hlavne o kultúrny rast Slovenska. Vyzývame ho, aby sa snažil spraviť zo svojho rodiska miesto kultúry a nie vojny, či potencionálny vojenský terč.

Vzdor- strana práce si myslí, že financie použité do kultúry sú oveľa väčším prínosom pre našu spoločnosť, ako ďalšie zbrojenie a vyhrocovanie vojenského napätia v Európe. Bývalý náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík sa na polemiku okolo plánu zriadiť v Poprade logistickú základňu, ktorá bude slúžiť pre potreby NATO vyjadril, že keď prezident Slovenskej republiky niečo zadeklaruje, tak by sa to malo na Slovensku bez debaty plniť. My však nebudeme mlčať a poslušne plniť všetko, čo si náš prezident zmyslí. My chceme z Popradu kultúrnu metropolu a nie vojenský terč!

Vzdor- strana práce