facebookmail
TOP NOVINKY
VOLEBNÝ SPOT - Volíme SOCIALIZMUS !!!!!!!!!! Viac tu>>>

Leninov citát na bilborde nestíhajú

Leninov citát na bilborde nestíhajú

 

Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie za bilbord s Leninovým citátom. V stíhaní pre pomaľovanú Biľakovu bustu pokračuje.

BRATISLAVA. Vyšetrovateľ košickej kriminálnej polície odmietol stíhať extrémne ľavicové hnutie za bilbord s Leninom a textom: Sila kapitálu a burzy sú všetkým. Parlament a voľby sú len bábky.

V stíhaní umelcov, ktorí natreli bustu prominentného komunistu a normalizátora Vasila Biľaka načerveno, naopak pokračujú.

Na rozhodnutie polície upozornil v piatok aktivista Ladislav Rovinský, ktorý trestné oznámenie pre bilbord podal. Nesúhlasí s rozhodnutím, že nebol spáchaný trestný čin. Podal sťažnosť s tým, že by mohlo ísť o návod aj pre iné extrémistické skupiny.

„Na druhú stranu cesty môžu neonacisti dať bilbord s Hitlerovým výrokom. Aj on má socialistické heslá, pri ktorých by ľudia povedali ­však to je pravda, tak čo,“ povedal Rovinský. „A potom sa budeme takisto tváriť, že je to v poriadku?“

Za maľbu na Biľaka stíhajú

Vyšetrovatelia riešia iný prípad spätý s komunistickou minulosťou Slovenska.

Výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza trestne stíhajú za to, že pomník Vasiľovi Biľakovi, ktorý nedávno odhalili jeho obdivovatelia v politikovej rodnej obci, natreli červenou farbou. Prokuratúra odmietla ich sťažnosť a trestné stíhanie pokračuje.

V pondelok minulý týždeň podporilo Kalmusa a Lorenza päťdesiat osobností z kultúrneho prostredia. Pod vyhlásenie sa podpísali Ondrej Dostál, Zuzana Piussi, Richard Stanke, Lukáš Latinák, Andrej Bán, Michal Kaščák, Daniel Pastirčák, Ivan Kamenec a mnohí ďalší.

„Čin Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza nie je podľa nášho názoru trestným činom, ale prejavom občianskej statočnosti,“ píšu autori vyhlásenia.

Pod petíciu sa podpísal aj politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý o tejto situácii hovorí ako o paradoxe.

„Ide o nebezpečnosť jedného i druhého činu,“ povedal Mesežnikov. „V prípade obliatia išlo možno o kontroverzný prejav neúcty voči človeku, ktorý reprezentoval to najhoršie z minulého režimu. V druhom prípade ide o akciu zameranú proti podstate demokratického režimu,“ hovorí.

Prístup štátnych orgánov

Bilbord je dôkazom, že jeho zhotovitelia nevedia, ako funguje demokracia, tvrdí Katarína Zavacká z Ústavu štátu a práva SAV.

V spoločnosti podľa nej stále pretrváva nostalgia za minulým režimom. „Ani 25 rokov od vlády iba jednej strany nedáva ľuďom zabudnúť na čas, keď sa politikou nemuseli a v zásade ani nesmeli zaoberať,“ povedala Zavacká.

V takýchto prípadoch, keď  možno definovať propagandu, ktorá smeruje k odstráneniu demokratických základov, by slovenské orgány mali postupovať prísnejšie, tvrdí Mesežnikov.

Ak slovenské zákony dovoľujú vyšetrovateľom v takýchto prípadoch nezakročiť, môžu sa občania síce proti tomu postaviť, ale ďalej cesta nevedie, hovorí riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

Busty Vasiľa Biľaka či ľudáckeho politika Ferdinanda Ďurčanského v Rajci ani bilbordy, aké predstavilo hnutie Vzdor, podľa neho do spoločnosti nepatria.

„U obidvoch politikov si môžete nájsť niečo, s čím ľudia vo všeobecnosti budú súhlasiť, ale nepatrí to do súčasnej spoločnosti,“ povedal Mičev.

 

Prevzaté: http://www.sme.sk/c/7861092/leninov-citat-na-bilborde-nestihaju.html#ixzz3dVKMCUhX