facebookmail
TOP NOVINKY
VOLEBNÝ SPOT - Volíme SOCIALIZMUS !!!!!!!!!! Viac tu>>>

Hlavnespravy.sk : Čakajú nás štrajky v slovenských fabrikách? VZDOR – strana práce organizuje pracujúcich k odporu!

Hlavnespravy.sk : Čakajú nás štrajky v slovenských fabrikách? VZDOR – strana práce organizuje pracujúcich k odporu!

hlavnespravy_skRadikálne ľavicový VZDOR – strana práce, fungujúca len pár mesiacov, už stihla narobiť vrásky niektorým závodom na Slovensku. Netají sa tým ani na svojich webových stránkach www.vzdor.org, kde doslova vyzýva „pracujúcich a vykorisťovaných ľudí“, aby strane zasielali svoje skúsenosti a problémy zo svojho zamestnania. „Na stole už máme desiatky podnetov vykorisťovaných ľudí z celého Slovenska, či už je to zo závodov KIA, LEONI, US STEEL, FOXCONN, YURA, EMBRACCO či iných,  podľa Vlády SR serióznych investorov, ale aj (zatiaľ) štátneho Carga,“ tvrdí pre našu redakciu Miroslav Pomajdík, člen vedenia strany a kandidát do Európskeho parlamentu.

Niektoré spoločnosti podľa neho porušujú mnohé zákony, ba dokonca aj základné ľudské práva. „Niektorí ľudia pracujú v otrasných podmienkach a za otrasné mzdy. Celý tento kapitalistický systém je jedna fraška, na jednej strane máte vraj možnosť výberu, môžete dať výpoveď… To sa ale ťažko uskutočňuje v regiónoch ako sú Gelnica, Stropkov, Spišská Nová Ves a iné. Vezmime si len príklad vranovských šičiek, ktoré pracovali za mzdy okolo 300 €, napriek tomu, že majiteľ mal daňové prázdniny a 800 tisícovú dotáciu! Potom tu máme aj prípad stavby domova dôchodcov v Hriňovej, kde 20 chlapov údajne nedostalo výplaty za 4 mesiace. “, tvrdí Pomajdík.

Organizácia v rámci pomoci pracujúcim a nezamestnaným zriadila právne poradenstvo. Ľudia sa môžu obracať na e-mail pravnapomoc@vzdor.org. Hľadajú aj právnikov, ktorí sú ochotní nezištne pomáhať. „Momentálne dávame dokopy skupinu právnikov a študentov práva, ktorí počas svojho voľného času budú poskytovať týmto zdieraným ľuďom právnu podporu. My zasa dokážeme informácie uverejňovať a dať dokopy ľudí, ktorí sa v danej spoločnosti zomknú ku konkrétnym akciám. Formy odporu sú rôzne, od štrajku až po nátlakové akcie ako okupácia pracovísk,“ dodáva mladý komunista.

Strana však podľa Pomajdíka nie je a nemôže byť stranou, ktorá „zvonku“ vyrieši všetky problémy ľudí. „My sme rovnakí ľudia ako drvivá vykorisťovaná väčšina obyvateľov Slovenska. Nie sme tu na to, aby sme riešili problémy iných. My všetci si musíme pomôcť navzájom. Aj preto ma teší, že na naše výzvy reaguje množstvo ľudí a už na druhý deň sa po vydaní inzerátu „do služby ľudu“ hlásilo niekoľko právnikov. Chceme byť organizátorom, nielen pomocníkom.” Skupina okolo strany už dlhodobo aktívne podporuje zhromaždenia zamestnancov rôznych odvetví, s niektorými odborovými zväzmi vyvíja aktívnu spoluprácu a sama organizuje zhromaždenia. Strana tiež nedávno zriadila Fond solidarity, do ktorého môže každý prispieť, pričom peniaze budú použité na čo najlepší chod strany, na priamu pomoc zamestnancom i na pomoc ľuďom v núdzi. Samotná strana združuje ľudí mnohých profesií a zameraní, ktorých hlavným cieľom je poraziť kapitalistický systém.

„Čo si ľudia nevybojujú, to nemajú. Ľudia si konečne musia uvedomiť, že jedinou silou je naša jednota, jedine tá premôže moc peňazí, ktoré oni nakradli a teraz nimi držia v rukách doslova celý svet! Zároveň však treba dodať, že my nejdeme len cestou boja za vyššie platy, ale aj politickou cestou za zrušenie kapitalistického hospodárstva, kde sú celé národy len nástrojom k zisku pre pár ľudí.” Zverejňujú už prvé informácie o stave, v akých ľudia pracujú v jednotlivých závodoch. Medzi nimi sa do pozornosti dostáva automobilka KIA, ktorá neďaleko Žiliny zamestnáva tisíce ľudí. Okolo strany sa vytvára silná komunita aj na sociálnej sieti www.facebook.com/vzdorhp , kde stranu podporuje už cez 5 000 ľudí a obracajú sa o pomoc.

 

KIA Slovakia: Vyrob viac za menej!

VZDOR – strana práce zverejnila jeden z prvých rozhovorov so zamestnancami, ktorí sa obrátili o pomoc. Znenie prinášame v neskrátenej podobe tak, ako bolo uverejnené na stránke organizácie. Upozorňujeme, že od publikácie textu došlo vo fabrike ku zmenám, ktorým sa organizácia bude venovať, až bude mať konkrétne čísla.

Príchod veľkej zahraničnej spoločnosti je veľký úspech, pretože prinesie prácu. Ale je úspech aj to, že my ako štát im poskytujeme daňové úľavy?

Medzi takéto spoločnosti patrí aj spoločnosť KIA Motors Slovakia s.r.o., ktorá na Slovensku pôsobí od roku 2004, kedy sa v danom závode začalo s reálnou produkciou.

Prijatí zamestnanci pracovali v tom čase za 14 000 – 16 000 Sk v hrubom. Je normálne, že po začiatkoch rozbehu firmy a so zvýšenou produkciou by mali úmerne stúpať aj platy. Píše sa rok 2014, spoločnosť KIA má zhruba 4000 zamestnancov, ročná kapacita závodu je 300 000 kusov vozidiel ročne, teda 75 kusov na zamestnanca. Je jasné, že tak, ako rastie produkcia, rastie aj zisk spoločnosti.

Podľa tlačovej správy spoločnosti bolo na Slovensku v roku 2013 vyrobených 313 000 automobilov, oproti plánovaným 290 000. Už rok 2012 bol pre automobilku rokom vysokej produkcie. Vyrobil sa rekordný počet – 292 000 automobilov a 490 000 motorov. Už rok 2012 znamenal 15% medziročný nárast. V roku 2013 výroba narástla o ďalších 7 %. Zatiaľ čo v roku 2007 jeden zamestnanec na páse vyrobil za hodinu okolo 35 kusov, v roku 2014 je to okolo 60 kusov.

Ale rastú rovnakým tempom aj platy zamestnancov? Keďže zamestnávateľ nemá záujem na zvyšovaní platov, v podniku je vysoká fluktuácia. Počas 8 rokov brány závodu opustilo približne 6000 ľudí. Táto spoločnosť napriek tomu o sebe tvrdí, že vytvára „Šťastnú KIA rodinu“. Je toto spoločnosť, kde robotník vydrží pracovať 5, 10, 20 alebo dokonca 40 rokov? Automobilka s tým zrejme počíta, nakoľko zamestnanci ani po 5 rokoch práce neprekročia tarifnú skupinu C alebo D. Len výnimočne sa dostanú do skupiny E. (tabuľka má pritom 9 stupňov).

Produkcia sa drží vo vysokom štádiu, ale môže sa aj zamestnanec (a nie len vedenie firmy so štatistikami) s radosťou pochváliť, kde pracuje a hlavne aký plat dostáva za akú prácu? Platy radových zamestnancov sa pohybujú medzi 450-750 eurami mesačne.

Za celé obdobie pôsobenia spoločnosti na Slovensku mzdy stúpali priemerne o infláciu, teda o 2 až 3%. Firma však dostáva na pracovné miesta dotácie od štátu, takže v konečnom dôsledku si to platíme my. Odborárska organizácia v dodatku č. 6 ku kolektívnej zmluve minulý rok požadovala navýšenie základnej mzdy o 50 eur. To však bolo zamietnuté, pretože podľa zamestnávateľa by šlo o „okrádanie firmy“. Kolektívne vyjednávanie napokon dopadlo tak, že vedúci pracovníci dostali za úlohu zavolať si jednotlivých zamestnancov a vysvetliť im, že by bolo dobré, aby podpísali 25 € navýšenie, inak im nemusí byť predĺžená pracovná zmluva.

Väčšina z dôvodu zlej ekonomickej situácie podpísala. Firma, ktorá má daňové prázdniny aspoň na 10 rokov a dotácie od štátu, mala v roku 2012 čistý zisk 155 mil. eur. (V roku 2011 68,6 mil., v roku 2010 42,9 mil.)

Na druhej strane manažment má platy okolo 10 000 – 15 000 eur mesačne a bojí sa o svoje pozície. Aj preto niet divu, že počas návštevy prezidenta spoločnosti muselo všetko v podniku vyzerať dokonalo. Brigádnici tu obtrhávali aj zožltnuté ihličie zo stromčekov a cvičili sa nástupy.

Strane poskytol informácie „Kolektív KIA rodiny“

http://www.hlavnespravy.sk/cakaju-nas-strajky-v-slovenskych-fabrikach-vzdor-strana-prace-organizuje-pracujucich-k-odporu/242250